banerekFB4

 

 

Dzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy to niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców, która w latach 2010-2018 (od 1. do 8. edycji) zlokalizowana była w centrum miasta w okolicach Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Ze względu na podjętą współpracę organizatorów 9. edycji Dnia Odkrywców z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, zadecydowano o przeniesieniu naukowego eventu na tereny przy politechnice... I to posunięcie okazało się wybitnie celnym strzałem, o czym mogliśmy się przekonać w czerwcu 2018 r.

 

Tak więc 8 dnia szóstego miesiąca roku 2019, punktualnie o godz. 11.00 na scenie głównej zlokalizowanej tuż przed wejściem do budynku V Politechniki Rzeszowskiej, zainaugurujemy oficjalnie po raz 10. coroczne święto nauki... Jak piknikowa, pielęgnowana od lat tradycja każe, pokroimy specjalny tort i zaraz po odprawieniu degustacji można będzie rozpocząć spacer pasażami tematycznymi. Można będzie odwiedzić 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Swoje osiągnięcia zaprezentuje ponad 300 uczestników z różnych instytucji działających w temacie popularyzacji nauki i techniki w tym 20 kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.
Gośćmi będą również koła naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Warszawskiej.
Miasteczko namiotowe zlokalizowane będzie wokół budynku, ale wybrane atrakcje, jak spektakularne pokazy chemiczne czy Wykład Gościa Specjalnego - Wiktora Niedzickiego "Historia brudu" - w aulach Budynku V Politechniki Rzeszowskiej.
Wystawa "Świat w miniaturze" będzie nie lada gratką dla sympatyków modelarstwa.

 

Będą interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu. Dorobek naukowy i popularnonaukowy, projektowy i konstrukcyjny kół naukowych techników, szkół podstawowych, średnich i uczelni wyższych. Można będzie spotkać się ze sztuką - malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i... muzyką.


Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji... od momentu gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny tegorocznego 10. Dnia Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej... Dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki...


A... na zakończenie tej kwantowej propozycji (czytaj: porcji ;-) to od czego zaczęliśmy: „ A long time ago in a galaxy far far away… „ Tłumaczyć chyba nie potrzeba nawet tym, którzy słabo znają język angielski i do tego nie widzieli ani jednego filmu sagi Georga Lucasa! Gwiezdne Wojny, a przede wszystkim ich technika i kultura za sprawą niezwykłej kolekcji.

 

Przedsięwzięcie, co roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa i regionu. Przez teren Pikniku w ciągu 7 godzin trwania imprezy przewinęło się szacunkowo kilka tysięcy osób. Przybyły zarówno grupy zorganizowane ze szkół jak i całe rodziny.
Nasz projekt to już znane na forum krajowym wydarzenie w obszarze popularyzacji wiedzy naukowej. Biorąc pod uwagę zainteresowanie jakie wygenerowały dotychczasowe edycje Dnia Odkrywców oraz ogromną frekwencję wśród odwiedzających jaką odnotowaliśmy, możemy śmiało mówić o olbrzymim potencjale medialnym i promocyjnym.


Będą liczne atrakcje dla najmłodszych, trochę starszych i zupełnie dorosłych:) Tradycyjnie od 5 do 105 lat.

 

Organizatorem 10. edycji „Dnia Odkrywców - Interaktywnego Pikniku Wiedzy” jest firma POLIMEDIA.
Partnerem Organizacyjnym jest Stowarzyszenie ArsScientia, z którym POLIMEDIA w 2016 r. stworzyła i z powodzeniem prowadzi pionierski w skali kraju format - Pracownię Warsztatowej Edukacji Nieformalnej EXPERYMENATRIUM 3Z oraz inne liczne projekty popularyzujące naukę.

 

Funkcję Głównego Partnera Merytorycznego objęła Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie.

 

Zapraszamy! Wszędzie wstęp wolny!


Więcej na www.dzienodkrywcow.pl oraz na profilu Facebookowym - www.facebook.com/piknikwiedzydzienodkrywcow