Jak przygotować popcorn przy pomocy telefonu?

            Czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja?

            W jaki sposób Słońce pomogło Archimedesowi spalić flotę nieprzyjaciela?

            Skąd się bierze ciepło w kaloryferze?

            Dlaczego TIE-fighery słychać w kosmicznej próżni?

            Ile waży średniowieczny miecz?

            Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedzi odwiedzając tegoroczną 12. edycję imprezy MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki, która zaplanowana jest na sobotę 11 czerwca 2022 r. od godz. 11.00 do 18.30 w Rzeszowie. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wstęp wolny i wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.

 

            Czekają na Was 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… Gości z odległej Galaktyki :)

            Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Warszawskiej, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentować będą dorobek naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

            Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji... od momentu gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej... Dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki…

            Rozszerzamy panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką. W ramach tych dziedzin będzie można odwiedzić stoiska i laboratoria mobilne Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

            Po raz pierwszy w historii pikniku zaprosimy wszystkich do odwiedzin magicznego laboratorium najsłynniejszego naukowca świata baśni, nauczyciela samego Pana Kleksa – DrPajChiWo.

            Moc Odkrywców to jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe, które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Zapraszamy na spotkanie z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką i ceramiką, gdzie samodzielnie można będzie zrobić nadruk na koszulce z użyciem tradycyjnej prasy graficznej czy zakręcić kołem garncarskim.

            Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego zaprosi Was w czasy Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Tutaj również zobaczyć będzie można stroje, wyposażenie i broń z epoki. Dla ciekawych, gratką będzie możliwość przymierzenia hełmu czy dotknięcia zbroi, a także dość szeroki przegląd uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych różnych typów i naciągów. Członkowie grupy chętnie też odpowiedzą na pytania odwiedzających, ku których uciesze planowanych jest też kilka pojedynków między zbrojnymi.

            Sensacyjne dzieje polskich wynalazców i odkrywców – Wiktora Niedzickiego (godz. 14.00) a także Fizyka nie tylko w… Gwiezdnych Wojnach – Pawła Pasterza i Małgorzaty Wilczak (godz. 17.00) – to wykłady popularnonaukowe, które odbędą się w Auli V1 budynku V Politechniki Rzeszowskiej (tu obowiązują wcześniejsze zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

            Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit zaplanowano na godz. 13.00 i 15.00 w Auli V2. Pokazy wysokich napięć Teslacoil w Sali Wykładowej V7.

Geodeci to Odkrywcy! - prezentacja Mariusza Meusa oraz Warsztaty Fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka w Sali V6 budynku V Politechniki Rzeszowskiej.

MOC ODKRYWCÓW - Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki - niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców. Wspólna zabawa nauką a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko, uczeń, nauczyciel, rodzic. Bez względu na wiek.

Moc eksperymentów z chemii i fizyki

Moc techniki, technologii i robotyki

Moc wysokich napięć

Moc historii, kultury i sztuki

A przy tym moc dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń.

I niech MOC będzie z Wami!

………………………………………………………………………………………………………………………..

Organizator: POLIMEDIA, Politechnika Rzeszowska, Stowarzyszenie Ars Scientia

Miło nam niezmiernie, że w głosowaniu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego – projektów na rok 2022 otrzymaliśmy prawie 1000 głosów Rzeszowian.

Dziękujemy!

Do zobaczenia 11 czerwca 2022 r.!

Więcej na https://www.facebook.com/dzienodkrywcow

www.mocodkrywcow.pl